Nie masz zdolności kredytowej – co dalej?

Zdolność kredytowa to coś, dzięki czemu możesz otrzymać kredyt, ponieważ dla banku jesteś wiarygodną osobą. Wiarygodność ta dotyczy kwestii spłaty kredytu, oceniana jest poprzez płynność finansową, umowę z pracodawcą, jej typ i terminowość. Co jeśli zdolności nie ma?

Jak traci się zdolność finansową?

Można utracić zdolność kredytową w różnoraki sposób. Po pierwsze jednak należy wiedzieć o tym, że żeby ją utracić, należy ją posiadać. Osoby, które nie pracują, i nigdy nie pracowały, nie mają umowy o pracę, nie mają stałego dochodu, nigdy nie brały niczego na raty ani nie podpisywały długoterminowej umowy, mogą mieć problem z dostaniem jakiejkolwiek pożyczki, zwłaszcza tej wysokiej. Dlatego też, zanim w ogóle postanowi się pomysł wzięcia kredytu, warto zastanowić się, czy taka opcja jet w ogóle możliwa.

https://www.habza.com.pl/definicja/splata-dlugu/

Z kolei z utratą zdolności kredytowej mamy do czynienia wtedy, kiedy z jakiegoś powodu nastąpiły spóźnienia ze spłatą kredytu, które spowodowały, że w bank lub inna instytucja wpisały nasze dane do BIK, czyli rejestru dłużników. Obecność w tym spisie sprawia, że praktycznie niemożliwe jest dostanie dużego kredytu w banku.

Pożyczki bez zdolności

Na szczęście dla osób, które w takim rejestrze się znalazły istnieje coś co nazywa się – pożyczki bez zdolności kredytowej. Dzięki nim możliwe jest dostanie kredytu nawet pomimo wpisu do BIK. Oczywiście są to pożyczki na niewielkie kwoty i raczej na krótki termin, jednak mimo wszystko istnieją i może z nich skorzystać każda osoba bez zdolności pod warunkiem spełnienia podstawowych warunków.

Dodaj komentarz